មហាសេដ្ឋីលំដាប់លេខ១ នៅកម្ពុជា លោក ពុង ឃាវសែ បានសម្រេចចិត្តប្រែក្លាយផ្សារទំនើប សុវណ្ណា ដែលស្ងាប់ភ្ញៀវហើយក្រោយមកក៏បានបិទទ្វារ ឥឡូវបានរៀបចំជាអគារសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្ត្រកម្ពុជា-ចិន។
នៅថ្ងៃទី២៦ ខែមីនា វិទ្យាស្ថានខុងជឺនៃសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យា និងវិទ្យាសាស្ត្រកម្ពុជា-ចិន បានបើកការដ្ឋានសាងសង់អគារសិក្សាថ្មីរបស់ខ្លួន ហើយបញ្ជាក់ថា អគារសិក្សាថ្មីនឹងផ្តល់បរិយាកាសសិក្សាដោយមានបន្ទប់ថ្នាក់រៀន និងបន្ទប់ពិសោធន៍តាមតម្រូវការវិជ្ជាជីវៈ និងបំពាក់ឧបករណ៍ទំនើបៗ សម្រាប់សិស្សអនុវត្តជាក់ស្តែង និងស្របតាមស្តង់ដារឧស្សាហកម្មអន្តរជាតិ។
សាកលវិទ្យាល័យនេះជាការបង្កើតឡើងនៃគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់អ្នកឧកញ៉ា ពុង ឃាវសែ ក្នុងឆ្នាំ២០១៨ ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនដែលមានទេពកោសល្យទទួលបានការអប់រំកម្រិតខ្ពស់នៅឧត្តមសិក្សា។ កាលនោះ លោកបានផ្តល់ផ្ទៃដីទំហំ៥ ហិកតា នៅក្នុងទីក្រុងរណបជ្រោយចង្វារ ធ្វើជាទីធ្លាសាកលវិទ្យាល័យ និងបានចំណាយថវិកាវិនិយោគជាង៣ លានដុល្លារ ដើម្បីសាងសង់អគារសិក្សាមួយនេះ ព្រមជាមួយនឹងការបំពាក់គ្រឿងបរិក្ខារសង្ហារិមទំនើប នៅក្នុងអគារ សួនច្បារ និងអាហារដ្ឋាន។
អតីតផ្សារទំនើបដ៏ល្បីល្បាញមួយដំបូងគេនៅកម្ពុជាដែលស្ថិតនៅកណ្តាលក្រុងភ្នំពេញ សុវណ្ណា ត្រូវបានវិនិយោគអស់ទំហំទុនរាប់លានដុល្លារពីក្រុមហ៊ុន OCIC របស់លោកសេដ្ឋី ពុង ឃាវសែ ស្តេចជំនួញនៅកម្ពុជា។ បន្ទាប់ពីជួបវិបត្តិកូវីដ១៩ និងស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោក ផ្សារសុវណ្ណា បានបិទទ្វារជាបណ្តោះអាសន្នតាំងពីខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០១៩ រហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
សូមជម្រាបថា ផ្សារទំនើបសុវណ្ណា មានកម្ពស់៥ ជាន់មានទំហំសរុបប្រហែល ១១,១៨៤ ម៉ែត្រការ៉េ លាតសន្ធឹងលើផ្ទៃដីចំនួន ៥០,០០០ ម៉ែត្រ ការ៉េ ហើយមានចំណតចំនួន ៤០០ កន្លែង ។ ផ្សារទំនើប សុវណ្ណា បើកនៅក្នុងឆ្នាំ ២០០៨ ដែលវា មានទំហំធំជាងផ្សារទំនើបសូរិយាចំនួន ២០ ភាគរយ៕