រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានចំណាយថវិកាច្រើនវិនិយោគលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ជាពិសេសហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធតភ្ជាប់ពីរាជធានីភ្នំពេញទៅកាន់បណ្ដាខេត្តនានា ជាការវិនិយោគប្រកបដោយចក្ខុវិស័យ ដែលនឹងអាចទាក់ទាញទាំងវិនិយោគិនជាតិ និងអន្តរជាតិឱ្យសម្លឹងទៅវិនិយោគនៅតាមបណ្ដាខេត្តទាំងនោះបន្ថែមពីលើរាជធានីភ្នំពេញដែលជាមេដែករួចមកហើយ។
លោក ជា វុទ្ធី អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការវិនិយោគកម្ពុជា នៃក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា CDC កាលពីថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ក្នុងពិធីសម្ពោធមជ្ឈមណ្ឌលរបស់ក្រុមហ៊ុន តេ ហ្សង ស៊ីប៉ី ជានស៊ី យ៉ានជីវ យ័ន បានលើកឡើងថា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដែលមានលក្ខណៈល្អប្រសើរ នឹងចូលរួមចំណែកក្នុងការកាត់បន្ថយចំណាយធុរកិច្ច និងសន្សំសំចៃពេលវេលា ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលបានវិនិយោគយ៉ាងច្រើនសន្ធាប់សន្ធាប់លើគម្រោងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធចម្បង រួមមាន ការសាងសង់ផ្លូវល្បឿនលឿនជាពិសេសផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-បាវិត ដែលគ្រោង នឹងបញ្ចប់ការសាងសង់នៅឆ្នាំ២០២៧ កំពង់ផែទឹកជ្រៅព្រែកជីកហ្វូណនតេជោ អាកាសយដ្ឋានអន្តរជាតិ និងមជ្ឈមណ្ឌលភស្តុភារកម្មជាដើម។
លោកថា ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធទាំងនេះ នឹងចូលរួមចំណែកដោយផ្ទាល់ ក្នុងការលើកកម្ពស់ការតភ្ជាប់ក្នុងតំបន់ ព្រមទាំងធានាលទ្ធភាពក្នុងការដឹកជញ្ជូនឆ្លងកាត់តាមច្រករបៀងសេដ្ឋកិច្ចសំខាន់ៗនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងក្នុងតំបន់ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់។
លោកបន្ថែមថា ក្នុងគោលបំណងបង្កើតបរិយាកាសធុរកិច្ចដែលឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការក្ដីកង្វល់របស់វិនិយោគិន រាជរដ្ឋាភិបាលបានបង្កើតយន្តការនានាជាច្រើន។ តួយ៉ាងវេទិការាជរដ្ឋាភិបាល ផ្នែកឯកជនលើកទី១៩ កាលពីខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៣កន្លងទៅ បានដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម និងក្ដីកង្វល់ដែលធុរកិច្ច និងវិនិយោគិនជួបប្រទះក្នុងប្រតិបត្តិការរបស់ខ្លួននៅកម្ពុជា។
របាយការណ៍របស់ CDC បានឱ្យដឹងថា ក្នុងរយៈពេល៣ខែ ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាទទួលបានគម្រោងវិនិយោគចំនួន១៧២គម្រោង ដែលមានចំនួនលើសឆ្នាំ២០២១ទាំងមូល ដែលមានត្រឹមតែ ១៦៩គម្រោង ខណៈឆ្នាំ២០២៤កន្លងទៅ គម្រោងវិនិយោគទាំងអស់ដែលក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជាបានចុះបញ្ជីមានចំនួន៤១៤គម្រោងមានទឹកប្រាក់ប្រមាណជិត៧ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក៕