ក្រុមហ៊ុនកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group JSC) គឺជាក្រុមហ៊ុនវិនិយោគឈានមុខគេលើវិស័យកៅស៊ូធម្មជាតិនៅកម្ពុជា។ បច្ចុប្បន្នក្រុមហ៊ុននេះមានគម្រោងវិនិយោគចម្ការកៅស៊ូ ១៦ លើផ្ទៃដីជិត ៩០ ០០០ ហិកតា និងមានរោងចក្រកែច្នៃ ៧។ ក្រៅពី Vietnam Rubber Group JSC ក៏មានក្រុមហ៊ុនវៀតណាមផ្សេងៗទៀត ទាំងរដ្ឋ និងឯកជនបានវិនិយោគលើផលិតកម្មកៅស៊ូធម្មជាតិផងដែរ។
កាលពីឆ្នាំ ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចូលកៅស៊ូធម្មជាតិជិត ១ លានតោនពីកម្ពុជា ឬជាង ៦៤ ភាគរយ នៃការនាំចូលសរុបរបស់វៀតណាម ដែលមានតម្លៃជាង ១,២ ពាន់លានដុល្លារ ហើយបរិមាណនាំចូលពីកម្ពុជាស្ទើរតែស្មើនឹងផលិតកម្មក្នុងស្រុករបស់វៀតណាម។ នេះបើយោងទិន្នន័យគយវៀតណាមបង្ហាញនៅក្នុងសិក្ខាសាលាស្ដីការលើកកម្ពស់ផលិតកម្មកៅស៊ូ ពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគរបស់វៀតណាម នៅកម្ពុជាកាលពីសប្ដាហ៍មុននៅសណ្ឋាគារសាន់ អេន ម៉ូន( Sun&Moon) រាជធានីភ្នំពេញ។
កៅស៊ូធម្មជាតិភាគច្រើនដែលផលិតនៅវៀតណាម និងនាំចូលពីកម្ពុជា ត្រូវបាននាំចេញទៅប្រទេសចិន។ កាលពី ២០២៤ វៀតណាមបាននាំចេញកៅស៊ូធម្មជាតិ ១,៤៥ លានតោន ទៅចិន ដែលមានតម្លៃ ២,៤ ពាន់លានដុល្លារ។ ក្រៅពីចិនសហភាពអឺរ៉ុប អាមេរិក កូរ៉េ និងជប៉ុន ក៏ជាទីផ្សារនាំចេញសំខាន់ៗផ្សេងទៀតរបស់វៀតណាមផងដែរ។
សិក្ខាសាលានោះ មានចូលរួមដោយលោក Phan Tran Hong Van តំណាងសមាគមកៅស៊ូវៀតណាម (VRA) ,លោក Phuc To មកពីអង្គការ Forest Trends, អ្នកស្រី Mai នៃក្រុមហ៊ុន Mai Vinh, តំណាងក្រុមហ៊ុន Chu Se Kampong Thom Rubber JSC សមាជិកសម្ព័ន្ធឧស្សាហកម្មកៅស៊ូវៀតណាម (Vietnam Rubber Group), លោកស្រី ភាណ សោភ័ណ នាយិកាអង្គការអុកស្វាមប្រចាំនៅកម្ពុជា, តំណាងក្រុមហ៊ុនដាំដុះ និងកែច្នៃកៅស៊ូពីកម្ពុជា និងវៀតណាម ទីភ្នាក់ងារអភិវឌ្ឍន៍ ស្ថាប័នស្រាវជ្រាវ អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល កសិករកៅស៊ូខ្នាតតូច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដែលពាក់ព័ន្ធពាណិជ្ជកម្មកៅស៊ូ និងនិរន្តរភាពជាដើម។
គួរបញ្ជាក់ថា សិក្ខាសាលាខាងលើមានគោលបំណង៖
– ផ្តល់ការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើងពីការផលិត និងពាណិជ្ជកម្មកៅស៊ូ និងការវិនិយោគលើកៅស៊ូនៅក្នុងប្រទេសទាំង២។
– ជូនដំណឹងដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំង ២ ទាក់ទងនឹងខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់បច្ចុប្បន្នរវាងកម្ពុជា និងវៀតណាម រួមទាំងទិដ្ឋភាពស្របច្បាប់ និងនិរន្តរភាពនៃខ្សែច្រវាក់ទាំងនេះ។
– ពិភាក្សាអំពីភាពស្របច្បាប់ និង/ឬហានិភ័យនិរន្តរភាពទាក់ទងនឹងការផលិត និងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគលើកៅស៊ូក្នុងប្រទេសនីមួយៗ ព្រមទាំងស្វែងរកឱកាសសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការពេលអនាគត ដើម្បីសម្រួលដល់ការផលិត និងពាណិជ្ជកម្មស្របច្បាប់ និងនិរន្តរភាពរវាងប្រទេសទាំង២៕