បណ្ឌិត ជា សិរី៖ អត្រាដាក់ប្រាក់សន្សំ និងកម្ចីប្រាក់រៀលពីធនាគារនៅកម្ពុជា មានកម្រិតទាប បើធៀបនឹងដុល្លារ
ទេសាភិបាល​ធនាគារ​ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា ការ​ដាក់​ប្រាក់​រៀល​សន្សំ​ក្នុង​ធនាគារ​របស់​ប្រជាជន​ខ្មែរ មាន​ត្រឹម​តែ ១១ ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ក្រៅពី​នេះ​គឺជា​ប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក​ទាំងអស់។
សម្រាប់​ឥណទាន ដែល​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ខ្ចី​ជា​ប្រាក់​រៀល​ពី​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ក៏​មាន​ចំនួន​តិចតួច​ដែរ​ ដែល​ក្នុង​នោះ​មាន​តែ ១៣% ប៉ុណ្ណោះ ជា​ប្រាក់​រៀល ហើយ​សល់ពី​នេះ​សុទ្ធ​សឹង​ជា​ប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក។ លោកជំទាវ បញ្ជាក់​ថា កំណើន​ចរាចរ​ប្រាក់​រៀល ក៏​បាន​កើន​ឡើង ទន្ទឹម​គ្នា​នឹង​ការ​ចរាចរ​ប្រាក់​ដុល្លារ ដែល​ធ្វើឲ្យ​កម្រិត​ដុល្លារ​រូប​នីយកម្ម​នៅ​ទ្រឹង ក្នុង​រយៈពេល​ជាង​មួយ​ទសវត្សរ៍​ចុង​ក្រោយ​នេះ។
លោក​ជំទាវ​បណ្ឌិត ជា សិរី បាន​លើកឡើង​នៅ​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ ស្ដី​ពី​ប្រាក់​រៀល ប្រព័ន្ធ​ទូទាត់​បាគង និង​ខេ​អេច​ឃ្យូអរ និង​ក្នុង​ឱកាស​អបអរ​សាទរ​ខួប​លើក​ទី​៤៥ នៃ​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ចរាចរ​ប្រាក់​រៀល​ឡើង​វិញ នៅ​វិមាន​រដ្ឋសភា កាលពី​ថ្ងៃ២០ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ កន្លង​ទៅ។
សិក្ខាសាលា​នោះ​ធ្វើ​ឡើងក្នុង​គោល​បំណង​លើក​កម្ពស់​ការ​យល់ដឹង​ក្នុង​ការ​គាំទ្រ​ប្រាក់​រៀល ក៏​ដូច​ជា​ជំរុញ​ឲ្យ​មាន​ការ​ប្រើប្រាស់​ប្រាក់​រៀល​ទូលំទូលាយ​ពី​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ ដើម្បី​រក្សា​អធិបតេយ្យ​ជាតិ ធ្វើ​ឲ្យ​សេរីភាព​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កាន់តែ​មាន​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង និង​ពង្រឹង​ អត្តសញ្ញាណ​ជាតិ និង​ភាព​ធន់។
កាលឆ្នាំ ២០២៤ កន្លងទៅ ចំនួន​ប្រតិបត្តិការ​ទូទាត់​ជា​ប្រាក់​រៀល​តាមរយៈ​ប្រព័ន្ធ​បាគង បាន​កើនឡើង ៤,៣ ដង ហើយទំហំ​ទឹកប្រាក់​បាន​កើន​ឡើង ២,២ ដង ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ ២០២៣ ដែល​ច្រើនជាង​កំណើន​នៃ​ប្រតិបត្តិការ និង​ទំហំ​ទូទាត់​ជា​ប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក ដែល​បាន​កើន​ឡើង ២,៣ ដង និង ១,៩ ដង​រៀង​គ្នា។
ធនាគារ​ជាតិ​នៃ​កម្ពុជា បាន​អះអាង​ថា ការ​ប្រើប្រាស់​លុយ​រៀល​ច្រើន​នឹង​ពង្រឹង​អធិបតេយ្យ និង​បង្កើន​ភាព​ម្ចាស់​ការ​លើ​ការ​គ្រប់គ្រង​សេដ្ឋកិច្ច។ នេះ​ដោយសារ​នៅ​ពេល​លុយ​រៀល អាច​ដើរ​តួនាទី​សំខាន់​ក្នុង​ការ​កំណត់​ថ្លៃ​ទំនិញ និង​សេវា គឺ​កម្ពុជា​អាច​រក្សា​ស្ថិរភាព​ថ្លៃ​បាន​ប្រសើរ​ជាង​មុន។
ជាមួយ​គ្នា​នេះ ធនាគារ​ជាតិ អាច​ជួយ​សម្រាល ឬ​បន្ថយ​អត្រា​ការ​ប្រាក់​បាន​មួយ​កម្រិត តួ​យ៉ាង​ដូចជា​ការ​ឲ្យ​ខ្ចី​បច្ចុប្បន្ន ភាគច្រើន​ជា​ដុល្លារ​អាមេរិក អត្រា​ការ​ប្រាក់​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ដោយ​ប្រទេស ដែល​បោះពុម្ព​ប្រាក់​ដុល្លារ​អាមេរិក។ ដូចនេះ​អត្រា​ការ​ប្រាក់​ត្រូវ​ប្រែប្រួល​ទៅ​តាម​នយោបាយ​រូបិយវត្ថុ​នៅ​សហរដ្ឋ​អាមេរិក៕