អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្មបញ្ជាក់តម្លៃជ្រូករស់រង្វង់ ១ម៉ឺនរៀល/១គីឡូ គឺជាថ្លៃសមរម្យ
អ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ លោក ឃឹម ហ្វីណង់ បាន​បញ្ជាក់​ថា​តម្លៃ​ជ្រូក​រស់​រង្វង់ ១ម៉ឺនរៀល ក្នុង​១ គីឡូក្រាម គឺជា​តម្លៃ​សមរម្យ មិន​ប៉ះ​ពាល់​ដល់​ប្រាក់​ចំណេញ​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក ឬ​អ្នក​បរិភោគ​ឡើយ។ នេះ​ដោយសារ​តែ​មាន​ការ​ស្នើ​សុំ​ឲ្យ​ក្រសួង​ជួយ​អន្តរាគមន៍​រឿង​ជ្រូក​រស់​ឡើង​ថ្លៃ​ខ្ពស់។
លោក ឃឹម ហ្វីណង់ បាន​លើក​ឡើង​បញ្ហា​នេះ ក្រោយ​ពី​សង្កេត​ឃើញ​ថា បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់ មាន​ការ​កើន​ឡើង​ប្រសើរ​ជាង​មុន សម្រាប់​កសិករ​អ្នក​ចិញ្ចឹម។ តែ​តម្លៃ​នេះ​មិន​ទាន់​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រាក់​ចំណេញ​របស់​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក ឬ​អ្នក​បរិភោគ​នៅ​ឡើយ​ទេ ខណៈ​ក្រសួង​កសិកម្ម​សង្កេត​យ៉ាង​យក​ចិត្ត​ទុកដាក់ ចំពោះ​ស្ថានភាព​កសិផល​សំខាន់​ៗ រួម​ទាំង​ថ្លៃ​សត្វ​ជ្រូក​រស់ និង​ទីផ្សារ​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក​នេះ​ផង​ដែរ។
អនុរដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បាន​បង្ហោះ​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​ខ្លួន​នា​ថ្ងៃ ២៥ ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០២៥ នេះ​ថា “ដោយ​សង្កេត​ឃើញ​មាន​ការ​ជជែក​វែកញែក ពី​បញ្ហា​ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់ និង​ថ្លៃ​សាច់​ជ្រូក ខ្ញុំ​សូម​បញ្ជាក់​ថា ក្រសួង​កសិកម្ម​តែងតែ​តាមដាន​យ៉ាង​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់ ចំពោះ​ស្ថានភាព​កសិផល​សំខាន់​ៗ រួម​ទាំង​ថ្លៃ​សត្វ​ជ្រូក​រស់ និង​ទីផ្សារ​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក​នេះ​ផង​ដែរ។ បច្ចុប្បន្ន​នេះ ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់​មាន​ការ​កើន​ឡើង​ប្រសើរ​ជាង​មុន សម្រាប់​កសិករ​អ្នក​ចិញ្ចឹម តែ​ថ្លៃ​នេះ​មិន​ទាន់​ប៉ះពាល់​ដល់​ប្រាក់​ចំណេញ​របស់​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក ឬ​អ្នក​បរិភោគ​នៅ​ឡើយ​ទេ។ ថ្លៃ​ជ្រូករស់ក្នុងរង្វង់១ ម៉ឺន​រៀល គឺជា​ថ្លៃ​សមរម្យ ហើយ​អ្នក​ផ្គត់ផ្គង់​សាច់​ជ្រូក ក៏​ធ្លាប់​បាន​ទទួល​ប្រាក់​ចំណេញ​ច្រើន ក្នុង​អំឡុង​ពេល​ដែល​ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់​ថយ​ចុះ ដោយសារ​មាន​ការ​ចិញ្ចឹម​ច្រើន។ ក្នុង​ករណី​ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់​កើន​ខ្ពស់​លើស​ពី​ធម្មតា ក្រសួង​នឹង​ចាត់​វិធានការ​ឆ្លើយ​តប​ជាក់លាក់ ដូច​ដែល​ធ្លាប់​បាន​អនុវត្ត​លើ​ករណី​ថ្លៃ​ជ្រូក​រស់​ធ្លាក់​ចុះ​ផង​ដែរ។ កន្លងមក យើង​បាន​ធ្វើ​កិច្ចការ​ជាច្រើន​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​ពង្រឹង​ខ្សែ​ច្រវាក់​តម្លៃ និង​ជួយ​សម្របសម្រួល​ផែនការ​ផលិតកម្ម​ឱ្យ​សមស្រប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​ទីផ្សារ។ ខណៈ​ដែល​អ្នក​ផលិត​ចង់​បាន​ថ្លៃ​ខ្ពស់ ហើយ​អ្នក​បរិភោគ​ចង់​បាន​ថ្លៃ​ទាប មាន​តែ​ការ​រក្សា​ស្ថេរ​ភាព​ថ្លៃ​កសិផល​ប៉ុណ្ណោះ ដែល​អាច​ការពារ​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ និងធានាបាននូវនិរន្តរភាពនៃប្រព័ន្ធស្បៀងអាហាររបស់កម្ពុជា“។
គួរ​បញ្ជាក់​ថា ពីក្រុមអាជីវករលក់សាច់ជ្រូកមួយចំនួន ក្នុងរាជធានីភ្នំពេញ​បង្ហាញ​ក្តី​កង្វល់​ ការ​បន្តឡើងថ្លៃជ្រូករស់ដល់ ១១ ២០០ រ ក្នុង១គីឡូក្រាម ជាពិសេស ការ​លក់​តម្លៃ​ផ្តាច់​មុខ​របស់​ក្រុមហ៊ុន​ចិញ្ចឹម​មក​ពី​ក្រៅ​ប្រទេស៕